Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót cudzoziemca do pracy w Polsce nie zawsze łatwy

06 sierpnia 2020 | Kadry i Płace | Katarzyna Gospodarowicz

Część obcokrajowców, którzy chcą wrócić do pracy w Polsce, musi po wjeździe odbyć dwutygodniową kwarantannę. Trudniej jest przekroczyć granicę osobom przyjeżdżającym spoza Unii Europejskiej.

Choć stan epidemii nadal trwa, to niewątpliwie przedsiębiorcy starają się przywrócić dotychczasową działalność swoich firm. Przed wybuchem epidemii wielu cudzoziemców, którzy świadczą pracę w Polsce, wyjechało do swoich krajów z obawy przed niepewną sytuacją. Obecnie planują powroty do kraju. Przed poleceniem osobistego stawienia się w firmie warto zapoznać się z problemami, jakie realnie mogą napotkać powracający cudzoziemcy.

Bez kontroli na granicach

Od połowy czerwca nie są już prowadzone kontrole graniczne na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Jednak obostrzenia obowiązują nadal na granicy polskiej stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE. Nie ma zatem problemu w przypadku powrotu z Niemiec do Polski, ale już pracownicy przekraczający granicę, którzy wjeżdżają z Ukrainy, zostaną poddani szczegółowej kontroli.

Warto również pamiętać, że granicę zewnętrzną można przekraczać jedynie:

- z Rosją – w Bezledach i Grzechotkach,

- z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu,

- z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, w Medyce oraz w Budomierzu.

Kto wjedzie do Polski

Obostrzenia na granicy zewnętrznej UE polegają m.in. na ustanowieniu generalnego zakazu wjazdu cudzoziemców na teren Polski. Dotyczy to ruchu kołowego, kolejowego i samolotowego....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11729

Wydanie: 11729

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament